بهترین روش های تدریس و یادگیری

بهترین روش های تدریس استفاده شده کدامند ؟

همواره این سوال در بین اساتید و معلمان مطرح می گردد که از چه روش هایی برای تدریس جهت درک بهتر مطالب و مفاهیم برای مخاطبان استفاده نمایند . اکنون در این مطلب به  5 روش برتر تدریس می پردازیم .

  1. بحث و گفت و گو محور دانشجو

مباحث محور دانشجو یک استراتژی برای آموزش و تدریس است . اکثر اوقات وقتی یک مبحث تدریس میشود برای متوجه شدن اینکه مخاطبان (دانشجویان) مطالب را متوجه شده اند یا خیر ؟ از کل کلاس سوال می شود و در این بین عمدتا 7 یا 8 نفر از دانشجویان در مباحث شرکت می کنند .

اما زمانی که کلاس به گروه های کوچک و چند نفره تقسیم شود بحث در این گروهها مطرح و پس از تبادل نظر و نتیجه گیری بین دانشجویان پاسخ لازم ارائه می شود .

بدین صورت تمام دانشجوها فرصت مشارکت را به دست می آورند . که این امر سبب افزایش درک مطلب ، مهارت صحبت کردن ، گوش دادن و در نتیجه کار گروهی و نمرات آزمون می گردد .

 

  1. ایجاد ارتباط :

این مورد کاملاً ضروری به نظر می رسد که اساتید و معلمان برای برقراری ارتباط میان دانشجویان و یادگیری آنها رابطه ای برقرار نمایند . ارتباطات در زندگی ، یادگیری را برای دانشجویان جذاب تر و مرتبط می کند.

بعنوان مثال در زمان آموزش یک مطلب ، دانشجویان بر روی تعیین هدف یک ایده تمرکز می کنند . مانند اینکه آنها بررسی می کنند که جاه طلبی چگونه می تواند مثبت یا منفی باشد و اساتید آنها را اجبار به مطالعه درخصوص رهبران اخیر جهان می کنند و این موضوع به دانشجویان کمک می کند تا پیامدهای واقعی مفهوم جاه طلبی را درک نمایند . و در ادامه اگر هرکدام از آنها را بجای یکی از رهبران جهان بگذاریم باعث ایجاد ارتباط قوی بین یادگیری این مفهوم در بین آنها می شود .

 

  1. افزایش خودمختاری و استقلال در بین دانشجویان :

از آنجا که پیوند یادگیری با علایق شخصی دانشجویان بسیار مهم است ، بهتر است به دانشجویان اجازه داده شود تا مباحث مربوط به خود را برای مقالات پژوهشی انتخاب کنند و انتخاب کنند که چه پروژه هایی را می خواهند مورد بررسی قرار دهند.

 

و براین اساس استقلال به تعامل و توانمندسازی دانشجویان کمک شایانی میکند و در نتیجه این امکان را می دهد تا یادگیری دانشجویان کاملا شفاف به نظر برسد.

 

  1. ساختن روابط :

ایجاد روابط در کلاس برای موفقیت های رفتاری و تحصیلی دانشجویان بسیار قدرتمند است. اساتید و معلمان می توانند طی ملاقات با دانشجویان در ساعات تدریس و ایجاد پروژه های تیم سازی مانند حضور در فعالیت های ورزشی ، مراسم تفریحی و … ، به ایجاد روابط کمک کنند.

همچنین فعالیت هایی دیگری بعنوان فعالیت های بعد از دانشگاه یا مدرسه می تواند زمینه ای برای بحث و گفتگو و یادگیری را فراهم نماید . و دانشجویان می توانند در مورد موضوعاتی که برایشان اهمیت دارد بحث و گفتگو کنند . این امر سبب شکستن دیوارها و ایجاد همبستگی در بین کلاس می شود .

 

  1. تمرکز بر سواد دانشجویان :

اگر اساتید سعی بر این موضوع داشته باشند تا مطالبی را برای خواندن در اختیار دانش جویان قرار دهند که به آن مطالب علاقه مند هستند . این موضوع به دانشجویان کمک می کند تا لذت خواندن درک کنند. و در نتیجه از این لذت قدرت خواندن سایر مطالب و نویسندگی آنها بیشتر می شود و همچنین سبب رشد شخصیت اجتماعی و فردی آنها نیز می گردد .

برخی از اساتید نیز وجود دارند که اگر محتوایی را در اختیار دارند آن را برای دانشجویان نیز به اشتراک گذاشته و به یادگیری آنها کمک می کنند . 

 

این چند روش بهترین روشهای تدریس است. بهترین روش ها و راهکارهایی که در کلاس شما کار کرده اند کدام هستند؟